Danny King
The Bank Robber Diaries
(Serpent´s Tail)
Danny King skriver ”comic noir”, en växande undergenre inom kriminallitteraturen.
”The Bank Robber Diaries” – uppföljare till ”The Burglar Diaries” – kan beskrivas som filmen ”Pulp Fiction” överflyttad till bokform och England.
King skriver lika roligt som våldsamt, tar ut svängarna i bägge riktningarna. Det är ingen lätt balansgång. Hur roligt kan det vara att skämta om kriminella som skjuter ihjäl både bankpersonal och medbrottslingar?
”The Bank Robber Diaries” är en brottsdagbok, skriven i jag-form med grov talspråksengelska. Chris, som kissade på sig vid sitt första bankrån och är den dummaste i ligan, berättar om rånen och de övriga ligamedlemmarna, storebror Gavin, Sid och Vince.
Flera gånger skrattar jag högt. Strax därpå skräms jag. Situationerna lockar till skratt – men inte brottslingarna.
Med noggranna personteckningar framställs rånarna som otäcka, farliga och samtidigt som riktiga, levande personer. Förvånansvärt bra klarar King av att balansera mellan ”komik” och ”hårdkokt”. De flesta skratt fastnar i halsen.
(BTJ:s AV-häften 2002)
Jag tror att du skulle uppskatta den sanslösa och sanna ”Ballad of the whiskey robber” av Julian Rubinstein. Kolla upp den, klart läsvärd och helt bisarr.
GillaGilla
Tack för tipset. Ska jag strax kolla upp.
GillaGilla